کافی نت ساکی

مرکزی برای انجام خدمات دولتی و اینترنتی، کامپیوتری و موبایلی در شهر شوش

کافی نت ساکی

مرکزی برای انجام خدمات دولتی و اینترنتی، کامپیوتری و موبایلی در شهر شوش

اندرزهایی از نهج البلاغه

يكشنبه, ۵ آبان ۱۳۹۸، ۰۸:۰۰ ق.ظ

خوش رفتارى با مردم
امام علیه السّلام (در سود خوشرفتارى با مردم) فرموده است: 1-  با مردم چنان آمیزش و رفتار نمائید که اگر در آن حال مردید (در مفارقت و جدائى) بر شما بگریند، و اگر زنده ماندید خواهان معاشرت با شما باشند.    
در شگفتى آفرینش انسان
امام علیه السّلام (در شگفتى آفرینش انسان) فرموده است 1-  براى (آفرینش) این انسان به شگفت آئید (اندیشه نمائید تا به قدرت و توانائى آفریدگارش پى برید که او را طورى آفریده) که با پیهى (چشم) مى بیند، و با گوشتى (زبان) سخن مى گوید، و با استخوانى (گوش) مى شنود، و از شکافى (بینى) نفس مى کشد

نکوهش دنیا
امام علیه السّلام (در نکوهش دنیا) فرموده است 1-  هرگاه دنیا به گروهى رو آورد نیکوئیهاى دیگران را بایشان به عاریه (نسبت) دهد، و هرگاه از آنها پشت گرداند نیکوئیهاشان را از آنان مى گیرد (چون کسى توانگر شود و بجائى برسد دنیا پرستان نیکوئیها باو بندند، و اگر ناتوان و بینوا گردد کمالاتش را هم از یاد مى برند).    
عفو و گذشت از دشمن
امام علیه السّلام (در عفو و گذشت از دشمن) فرموده است 1-  هرگاه بر دشمنت دست یافتى پس بخشش و گذشت از او را شکر و سپاس (نعمت) توانائى بر او قرار ده (از پیغمبر اکرم صلّى اللّه علیه و آله روایت شده: روز قیامت نداکننده اى فریاد میکند هر که را بر خدا اجر و پاداشى است بایستد، و نمى ایستند مگر گذشت کنندگان، آیا نشنیدید فرمایش خداى تعالى را فمن عفا و أصلح فأجره على اللّه س 42 ى 40 یعنى پس کسیکه از دشمن بگذرد و بین خود و او اصلاح نماید بر خدا است که اجر و پاداش او را عطا فرماید).

ترغیب به کردار نیکو
 امام علیه السّلام (در ترغیب به کردار نیکو) فرموده است 1-  هر که کردارش او را کند گرداند (عبادت و بندگى نکرده کار نیکو انجام ندهد) مقام و منزلتش او را تند نمى گرداند (حسب و بزرگى ظاهرى مقام دنیا و آخرتى باو نمى دهد چون مقام و منزلت عارضى است و اثر کردار نیکو ذاتىّ است و از بین نمى رود).    
درباره ناسپاسان
امام علیه السّلام (در باره ناسپاسان) فرموده است 1-اى پسر آدم هرگاه دیدى پروردگار منزّهت نعمت هایش را پى در پى بتو عطا مى فرماید در حالیکه تو او را معصیت و نافرمانى مى نمایى پس از (عذاب) او برحذر باش (چون کفران و ناسپاسى موجب انتقام و کیفر است).

در معنى جود
امام علیه السّلام (در معنى جود) فرموده است : 1-جود و بخشش (همراهى کردن به آن که سزاوار است) آنست که بى درخواست باشد، و امّا آنچه از روى درخواستست شرمندگى و رمیدن از سرزنش است (از خواهنده یا از مردم).    
رغبت به دنیا
امام علیه السّلام (در باره کسیکه دنیا باو رو آورد) فرموده است : 1-عیب تو (از دیده ها) پنهان است مادامى که نصیب و بهره ات ترا نیک بخت دارد (دنیا با تو همراه باشد. و از اینرو زشتیهاى پادشاهان و بزرگان اگر چه بسیار باشد گفته نمى شود تا نابود شوند یا دنیا از آنها رو برگرداند).

 

🌹 پیروز باشید

🏡 کافی نت ساکی - شهر شوشکافی نت ساکی - شهر شوش www.sakinet.ir

🌹 پیروز باشید
🏡 کافی نت ساکی - شهر شوش

🌹 پیروز باشید

🏡 کافی نت ساکی - شهر شوشکافی نت ساکی - شهر شوش www.sakinet.ir
  • موافقین ۰ مخالفین ۰
  • يكشنبه, ۵ آبان ۱۳۹۸، ۰۸:۰۰ ق.ظ
  • پیشخوان و کافی نت ساکی

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی